Bodø-Mo i Rana-Mosjøen

Etter en koselig ferjetur med masse kortspill ankom vi Bodø like før midnatt. Heldigvis var det kun en kort spassertur før vi var på hotellet!☺️

Bodø by night!

Dagen etter hadde vi booket en rib-tur til Saltstraumen, som var et absolutt must mens vi var her! Det er en av verdens sterkeste tidevannsstrømmer, og det var spennende og oppleve dem på nært hold! Flere båter har forsvunnet ned i slike, men det er heldigvis lenge siden nå!

Det var også flere flotte formasjoner langs fjellene som stammet helt fra istiden.

Mens vi var i Bodø var det også et must å innom Norsk Luftfartsmuseum! Kjempespennende å se utviklingen fra de første flyene og frem til i dag. Ganske modige de som satte seg i de første flyene må jeg si!😯

Etterpå dro vi ut for å utforske Bodø, og fikk restauranttips av Roar, kollega av Øyvind og opprinnelig “Bodøværing”. Restauranten lå midt på torvet og leverte både på mat og service!

Fra Bodø planla vi å kjøre Kystriksveien helt ned til Steinkjer. Vi hadde derfor bestilt en leiebil, slik at vi kunne ta de stoppene og avstikkerne vi ville.

Leiebilen vår.

Første stopp ble rasteplassen “Ureddplassen”, hvor toalettet er kåret til verdens vakreste!

Ureddmonumentet, til minne om ubåten «Uredd» som forliste her.

Deretter gikk ferden videre til Svartisen, som er Norges nest største isbre etter Jostedalsbreen.

Turen gikk deretter videre langs Helgelandskysten.

Vi måtte ta to ferjer på veien ned til Mo i Rana, og på den ene passerte vi Polarsirkelen:

Polarsirkelmonumentet som markerer grensen mot Arktis og det fascinerende fenomenet midnattsol og mørketid☺️

Vel framme i Mo i Rana overnattet vi på Scandic. Av en eller annen grunn ble vi oppgradert, og fikk brudesuiten😂

Derfra gikk turen videre til Mosjøen, den eldste byen på Helgeland. Her gikk vi og kikket i den sjarmerende Sjøgaten med hus fra 1800-tallet.

Mosjøen har også en av landets lengste ziplines, som selvsagt måtte testes ut! For å komme opp måtte vi gå et stykke opp Helgelandstrappa, som totalt har over 3000 trinn og er en av verdens lengste steintrapper.

Veldig klare for å sette utfor! Guiden var litt skuffet over at vi ikke var mer nervøse, han syntes det var morsommere hvis han måtte «pep-talke» folk litt!😂

Nydelig utsikt fra toppen!

Nå er det ingen vei tilbake!

Fra Mosjøen går ferden videre til Brønnøysund og Torghatten!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s